دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/leadiato/public_html/wp-content/plugins/miion-core/widgets/instagram_widget.php on line 53

ما را فالو کنید

ویدیو مارکتینگ

بازاریابی ویدئویی را بهتر بشناسیم

شاید شما هم شنیده باشید که یک عکس می تواند گویای هزاران واژه باشد و حرفها و معانی و پیامهای زیادی را در خود بگنجاند. این می تواند پایه و اساس اهمیت بازاریابی ویدئویی یا ویدیو مارکتینگ باشد که یک استراتژی در حال پیشرفت است. شما می توانید از بازاریابی ویدئویی برای هر فعالیت تجاری اعم از ایجاد ارتباط با مشتری، تبلیغ برند، و معرفی خدمات یا محصولاتتان استفاده کنید. به غیر از این موارد شما می توانید از بازاریابی ویدئویی برای نشان دادن چگونگی استفاده محصولات، تشویق مشتریان و ارائه ی محتوای وایرال ( محتوایی که دست به دست می چرخد ) نیز بهره ببرید.

نحوه کارکرد بازاریابی ویدئویی

به صورت سطحی اگر نگاه کنیم، نحوه ی بازاریابی ویدئویی، تا حدودی ساده به نظر می رسد: با استفاده از برندتان، ویدئوهایی را تولید می کنید که به گونه‌ای دیگر شرکت شما را تبلیغ می کند، فروشتان را افزایش می دهد، باعث افزایش آگاهی مشتریان از محصولات یا خدماتتان می گردد و یا می توانید از این طریق با مشتریان خود تعامل داشته باشید. اما در عمل کمی پیچیده تر است، مثل بسیاری از فرایندها و تلاشهای بازاریاب شبکه‌ای‌تان که در ادامه به بررسی بیشتر آن خواهیم پرداخت.

برای توسعه ی استراتژی بازاریابی ویدئویی شما چه چیزهایی نیاز دارید

انتشار

ویدئو های خود را به طور گسترده و زیاد انتشار دهید. در وبسایت خود قرار دهید، برای یوتیوب که متعلق به گوگل است و در تمام کانال ها و رسانه های اجتماعی تان نشر دهید. سپس ارتقاء آن ( کیفیت آن را بالا ببرید و به روز آوری کنید ).

روایت خود را داشته باشید

باید سناریویی برای خود آماده کنید زیرا بسیار مهم است چه می خواهید بگویید. پس موجی از بارش فکری خواهید داشت که، چه داستانهایی می خواهید بگویید؟ چطور به آنها بگویید؟ چه زمانی میخواهید بگویید؟

مشغول کردن ( سرگرم کردن )

البته کار چندان ساده ای نیست. داستان خود را به گونه ای بگویید که مخاطبتان را نیز سرگرم و مشتاق کنید. باید از خود بپرسید چطور داستان هایی را بیان کنم تا برایشان جالب باشد، چند مخاطب را می توانم به این شیوه جذب کنم؟

آن را کوتاه نگه دارید

برای مدت زمان ویدئو های بازاریابی هیچ محدودیتی وجود ندارد (ولی توصیه هایی وجود دارد )، اما قاعده ی کلی این است که هرچه کوتاهتر، بهتر. با ویرایش خود بی رحم باشید، برش همه چیزهای غیر اصلی و غیر ضروری. محدوده حواس افراد کوتاه است، در یک کلام مختصر و مفید انجام دهید.

تخصیص منابع

شما باید برای برخی از نیازهایتان در رابطه با ساخت ویدئوهای بازاریابی بودجه ای را اختصاص بدهید، که این موارد شامل تجهیزات مناسب، نرم افزار ویرایش خوب، یک راهنمای بازاریابی ویدئویی ( و یا حتی بهتر از آن، یک تیم بازاریابی ویدئویی ) و نیز زمان برای تهیه ی ویدئوها می باشد.

تجزیه و تحلیل

پیگیر معیارها و آمارها باشید، برای اینکه بفهمید کدام ویدئو ها بهتر هستند و چرا؟ با تجزیه و تحلیل آمارها و داده های بدست آمده پس از انتشار ویدئوهایتان، متوجه میشوید که کدام یک بیشتر مورد استقبال قرار گرفته و دلیل این استقبال مخاطبان را نیز متوجه خواهید شد.

چالش های بازاریابی ویدئویی

در یک زمانی هزینه، یک چالش جدی برای بازاریابی ویدئویی بود. هزینه تجهیزات، نرم افزارهای ویرایش، ولی از نظر یک کاربر نهایی این هزینه ها پنهان است و فقط هزینه هایی که صرف ویدئوی آنلاین شده به چشم می آید. اما امروزه این چالش ها عمدتا پشت سر گذاشته شده اند. بله، شما هنوز به برخی از تجهیزات، بودجه مناسب، نرم افزار ویرایش و یک پلت فرم تحویل نیاز دارید، البته اینها هم اکنون ارزانتر از قبل در دسترس هستند، اما مجانی هم نیستند و شما کماکان به یک تیم بازاریابی ویدئویی باتجربه و ورزیده نیاز دارید، ولی خب تمام این موانع برطرف شدنی هستند.

در واقع بزرگترین چالشهای بازاریابی ویدئویی از سال 2017 به بعد استراتژیک هستند، اینکه چگونه یک استراتژی بازاریابی ویدئویی محکم و مؤثر ایجاد کنید. نحوه تولید محتوایی که مردم نیاز دارند و چگونگی ساخت و تهیه ویدئوهایی که مخاطبان رو درگیر خودشان کنند و به گونه ای جذاب باشد که باعث شود توسط خود مخاطبان به اشتراک گذاشته شوند.

بهترین روش برای بازاریابی ویدئویی

از تمام این چالشهایی که گفته شد، بهترین شیوه بازاریابی ویدئویی برخاستند، که همه آنها به استراتژی ختم می شوند. هدف از ساخت فیلم ویدئویی این است که مشتریان و مخاطبان خودتون رو با آن مشغول سازید یا به نوعی سرگرم و درگیر آن فیلم کنید. اما این را نیز نباید از یاد برد که از دیدگاه بازاریابی، ویدئویتان نیز باید با قیف فروش شما همتراز باشد. هدف ویدئو چیست؟ مخاطب چه کسی است؟ چگونه ویدئو های بعدی، اهداف بازاریابی تان را نشان دهند؟

ابتدا یک استراتژی محکم برای گسترش ویدئوها، برای هر سطح قیف فروشتان طرح ریزی کنید، سپس محتوا و اهداف هریک از ویدئوها را به صورت مستقل شرح دهید، مشخص کنید چه معیارهایی برای تعیین ویدئوهای موفق دارید؟ سپس تست کنید، تجزیه تحلیل کنید. هنگام ضرورت محتوای ویدئوهایتان را پیچیده تر کنید و گسترش دهید. تلاش کنید تا آنها را تأثیرگذارتر کنید. هر کار دیگری که انجام میدهید، حتما ویدئویتان را هرطور شده بسازید. این سنگ بنای تلاش های بازاریابی برند شما در سالهای بعدی خواهد بود.

ویدیو مارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی و سئو

بسیاری از بازاریابان محتوا همچنان از اهمیت ویدیو مارکتینگ در بهبود سئو وب‌سایت غافل هستند. اما سوال مهم این است که بازاریابی ویدیویی چگونه بر بهینه‌سازی وب‌سایت برای موتورهای جست‌وجو تأثیر می‌گذارد و چگونه می‌توان از آن در استراتژی تولبد و بازاریابی محتوا استفاده کرد؟ در ادامه با آژانس دیجیتال مارکتینگ لدیاتو همراه باشید تا چگونگی تاثیر محتوای ویدیویی بر سئو وب‌سایت را برای شما تشریح کنیم. برای اینکه پی به اهمیت ویدیو مارکتینگ ببرید بهتر است که ابتدا آمارهای زیر را مطالعه کنید.

آمار ویدیو مارکتینگ

طبق آخرین اطلاعاتی که از به‌روزرسانی الگوریتم‌های گوگل در اختیار است، صفحات دارای ویدیو، ۵۳ درصد بیشتر احتمال حضور در صفحه نخست نتایج جست‌وجو را دارند و به نوعی گوگل، نتایج ویدیویی را در اولویت قرار می‌دهد. البته همچنان هم تاثیر محتوای متنی در سئو وب‌سایت را نمی‌توان نادیده گرفت. بهترین روش‌ها برای قرار‌گرفتن در صفحه نتایج ویدیویی گوگل، این است که ویدیوی شما باید کوتاه و کمتر از ۴ دقیقه باشد و همچنین دارای rich video snippets یا همان قطعات کوچک ویدیویی باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد که نتایج جست‌وجوی دارای ویدیو، میزان ۴۱ درصد بیشتر از محتوای متنی کلیک می‌خورند. درصد زیادی از این کلیک‌ها به دلیل همان rich video snippets ها هستند که در کنار نتایج جست‌وجو به نمایش درمی‌آیند. از طرفی آمار جالب دیگری می گوید که ۹۲ درصد کاربران موبایل ویدیو تماشا می کنند و جالب اینکه در بسیاری از موارد ویدیوهای مشاهده شده را با دیگران نیز به اشتراک می گذارند. آمار دیگری میگوید که ۶۴ درصد کاربرانی که ویدیو شما را در فضای آنلاین می بینند به احتمال زیاد مشتری محصول شما می شوند. ۵۰ درصد صاحبان کسب و کارهای دیگر که ویدیوی شما را می بینند در پی یافتن اطلاعات بیشتر درباره محصولات و خدمات شما می روند. ۹۰ درصد کاربران گفته اند که ویدیو های محصولات در تصمیم گیری آنها در خرید تاثیر زیادی می گذارد.

برای ویدیو مارکتینگ موفق به این سوالات پاسخ دهید

ذکر همین آمارهای کوتاه کافی است تا پی به اهمیت ویدیو مارکتینگ در رشد، گسترش و معرفی تجارت خود ببرید. در اینکه ویدیو مارکتینگ به تجارت شما کمک می کند هیچ شکی نیست اما سوال مهم این است که ویدیو مارکتینگ چگونه باید پیاده سازی شود تا بهترین نتیجه را از آن بگیریم؟ چه نکاتی را باید رعایت کنیم تا ویدیوهای حرفه ای برای برند خود بسازیم؟ برای ویدیو مارکتینگ حرفه ای چه هزینه هایی باید کرد؟ نرخ بازگشت سرمایه ویدیو مارکتینگ چقدر است؟ اگر چه شما با هر سطح از امکانات می توانید ویدیوهایی جهت تبلیغ برند خود بسازید اما باید ببینید که این ویدیو ها برای بینندگان هم جذاب هستند؟ آیا این ویدیو ها توسط بینندگان آن با دیگران به اشتراک گذاشته می شوند؟

وقتی به تمام سوالات بالا بیندیشید تنها و تنها به یک پاسخ می رسید و آن هم این که برای موفقیت ویدیو مارکتینگ می بایست ویدیو ها به صورت حرفه ای و خلاقانه ساخته شوند تا یک تصویر جذاب از برند شما در ذهن بینندگان باقی بگذارد. البته ساختن ویدیوهایی با کیفیت متوسط هیچ ایرادی ندارد و آن ها نیز نتایج لازم را برای شما به همراه دارند، اما هنگامی که سخن از رقابت در این عرصه می شود ساختن ویدیوهایی که از لحاظ فنی کیفیت مطلوب را ندارند و در مراحل تولید و پس از تولید آنها نکات فنی به صورت کامل رعایت نشده است و به دلیل عجله کردن برای تولید ویدیو، محصول نهایی خلاقیت لازم را برای جذب مخاطب ندارد، به هیچ عنوان توصیه نمی شود. راه حل سپردن این کار به متخصصان امر ویدیوسازی است که با دیجیتال مارکتینگ و پیشرفت در  سرویس های اشتراک ویدیو آشنایی کامل دارند و می توانند شما را در برداشتن گام های هماهنگ یاری کنند.